PARDOT: EMAILS

Pardot posiada rozbudowane funkcjonalności pozwalające tworzyć, edytować i kontrolować wysyłkę wiadomości email. W zależności od potrzeb, Pardot umożliwia Ci budować:

LIST EMAILS

List Email to narzędzie, dzięki któremu możesz wysyłać spersonalizowane wiadomości email do każdego z odbiorców indywidualnie, zamiast jednej wiadomości wysłanej do grupy adresatów. List Emails różnią się istotnie od Email Templates. List Emails służą do jednorazowego wysłania wiadomości takich, jak na przykład Newsletter. Wysłany List Email może zostać skopiowany i edytowany, jednak nie może być używany ponownie jako szablon.

ABY UTWORZYĆ NOWY LIST EMAIL:

 1. Nawiguj do Marketing > Email > New List Email.
 2. W polu Name wprowadź nazwę dla List Email. Nazwę nadajesz jedynie w celu organizacyjnym, odbiorcy nie widzą nazwy.
 3. (opcjonalnie) Dodaj Tagi.
 4. Wybierz odpowiedni folder.
 5. Wybierz odpowiednią kampanię, w ramach której dodajesz List Email.
 6. Wybierz rodzaj wiadomości email.
 7. (opcjonalnie) Zezwól na A/B testy.
 8. Kliknij save, aby zapisać zmiany.
 9. Wybierz szablon dla swojej wiadomości.

BUILDING

Na zakładce BUILDING znajdziesz edytor treści dla Twojej wiadomości. Zawartość List Email możesz edytować zarówno przy pomocy edytora wizualnego w zakładce EDITOR, wybierając wcześniej odpowiedni szablon, jak również tworząc wiadomość od podstaw w HTML. Przechodząc do zakładki Preview otrzymasz podgląd Twojej wiadomości. Zakładka EDITOR pozwala również skorzystać z Advanced Subject Composer. Jest to narzędzie, które pozwoli Ci zbudować tytuł wiadomości w oparciu o Dynamic Content lub wykorzystać emotikony.

TESTING

Na zakładce TESTING przetestujesz wysyłanie swojego List Email. Testową wiadomość możesz wysłać do wcześniej utworzonej Listy Testowej (Test List), lub do indywidualnych odbiorców, wprowadzając ich adresy email oddzielone przecinkami.

SENDING

Na zakładce SENDING znajdziesz ustawienia dotyczące sposobu wysyłania List Email. Określić docelową grupę odbiorców, wybierając odpowiednią listę prospektów, do których zostanie wysłana wiadomość, jak również określisz dane nadawcy lub zwrotny adres email, jeśli ten różni się od adresu nadawcy. W tym miejscu możesz również zdecydować się na wysłanie List Email od razu klikając w przycisk Send Now lub zaplanować wysyłkę w czasie klikając w przycisk Schedule. Powyżej tych dwóch przycisków widać liczbę adresatów gotowych odebrać Twoją wiadomość.

EMAIL TEMPLATES

Email Templates to narzędzie kluczowe dla wszystkich zautomatyzowanych wysyłek wiadomości email. Email Templates istotnie różnią się od List Emails. Email Templates (Szablony) są stworzone po to, by być wysyłane wszędzie tam, gdzie wysyłka odbywa się automatycznie i regularnie.

ABY UTWORZYĆ NOWY EMAIL TEMPLATE:

 1. Nawiguj do Marketing > Email > New Email Template.
 2. W polu Name wprowadź nazwę dla Email Template. Nazwę nadajesz jedynie w celu organizacyjnym, odbiorcy nie widzą nazwy.
 3. (opcjonalnie) Dodaj Tagi.
 4. Wybierz odpowiedni folder.
 5. Wybierz odpowiednią kampanię, w ramach której dodajesz Email Template.
 6. Wybierz rodzaj wiadomości email.
 7. Przy polu Available for wybierz te rodzaje wiadomości email, dla których będziesz używać tworzonego szablonu.
 8. Kliknij Save, aby zapisać zmiany.
 9. Opcjonalnie możesz wybrać gotowy układ treści.

BUILDING

Na zakładce BUILDING znajdziesz edytor treści dla Twojego Szablonu. Zawartość Email Template możesz edytować zarówno przy pomocy edytora wizualnego w zakładce EDITOR, wybierając wcześniej odpowiedni szablon, jak również tworząc wiadomość od podstaw w HTML. Przechodząc do zakładki Preview otrzymasz podgląd Twojej wiadomości. Zakładka EDITOR pozwala również skorzystać z Advanced Subject Composer. Jest to narzędzie, które pozwoli Ci zbudować tytuł wiadomości w oparciu o Dynamic Content lub wykorzystać emotikony.

TESTING

Na zakładce TESTING przetestujesz wysyłanie swojego Email Template. Testową wiadomość możesz wysłać do wcześniej utworzonej Listy Testowej (Test List), lub do indywidualnych odbiorców, wprowadzając ich adresy email oddzielone przecinkami.

SENDING

Na zakładce SENDING znajdziesz ustawienia dotyczące sposobu wysyłania Email Template. Możesz określić dane nadawcy lub zwrotny adres email, jeśli ten różni się od adresu nadawcy.

DRAFTS

Zapisane wiadomości email, które nie zostały jeszcze wysłane znajdują się w Pardot jako Draft.

INSTRUKCJE:

 1. Nawiguj do Marketing > Email > Drafts.

SCHEDULED

Wiadomości zaplanowane do wysłania znajdują się w Pardot jako Scheduled.

INSTRUKCJE:

 1. Nawiguj do Marketing > Email > Scheduled.

SENT

Wiadomości wysłane do docelowych odbiorców znajdują się w Pardot jako Sent.

INSTRUKCJE:

 1. Nawiguj do Marketing > Email > Sent.

A/B TESTS

Wyniki testów A/B, znajdują się w Pardot jako A/B Tests.

INSTRUKCJE:

 1. Nawiguj do Marketing > Email > A/B Tests.

TEMPLATES

Utworzone szablony znajdują się w zakładce Templates.

INSTRUKCJE:

 1. Nawiguj do Marketing > Email > Templates.

PREFERENCES PAGE

Prospekci mogą korzystać z Preferences Pages aby zarządzać ich subskrypcjami. Email Preference Center to miejsce, w którym Twoi klienci mogą Ci powiedzieć, czego oczekują od Twoich kampanii mailowych.

 • Prospekci mogą zapisywać się na Statyczne Listy Publiczne lub wypisywać się z nich.
 • Prospekci nie mogą zapisywać się samodzielnie na Listy Dynamiczne, ale mogą się z nich wypisywać. Prospekt wciąż widnieje wtedy na liście dynamicznej, ale nie są do niego wysyłane wiadomości.

ABY UTWORZYĆ NOWĄ PREFERENCES PAGE:

 1. Nawiguj do Marketing > Email > Preferences Page.Preferences Page - nawigacja
 2. Kliknij + Add Email Preferences Page.
 3. W polu Name wprowadź nazwę dla Email Template. Nazwę nadajesz jedynie w celu organizacyjnym, odbiorcy nie widzą nazwy.
 4. Dodaj tytuł. Tytuł jest dostępny poprzez tag zmiennej %%title%%.
 5. Wybierz odpowiednią kampanię, w ramach której dodajesz Preferences Page.Preferences Page - kreator
 6. Wybierz szablon.
 7. Wybierz listę prospektów. Aby lista była widoczna upewnij się, że występuje jako public list.Preferences Page - listy
 8. Skonfiguruj sekcję Form Content.
 9. Skonfiguruj treść sekcji Thank You Content. Jest to wiadomość, która zostanie przekazana prospektowi po zatwierdzeniu zmian.
 10. Kliknij Create Page aby utworzyć stronę.

UNSUBSCRIBE PAGE

Prospekci mogą używać Unsubscribe Page aby zrezygnować z subskrypcji. Aby wysyłka wiadomości email z Pardot była możliwa, każda wiadomość musi zawierać link do Unsubscribe Page. Kiedy wewnątrz wiadomości znajduje się tag %%unsubscribe%%, zostaje on zamieniony na link do Unsubscribe Page, dzięki czemu prospekt po kliknięciu w link przestaje subskrybować wybraną listę.

ABY UTWORZYĆ NOWĄ UNSUBSCRIBE PAGE:

 1. Nawiguj do Marketing > Email > Unsubscribe Page.Unsubscribe Page - nawigacja
 2. Aby skonfigurować Unsubscribe Page wybierz Edit.
 3. W polu Name wprowadź nazwę dla Unsubscribe Page.
 4. Dodaj tytuł.
 5. Wybierz odpowiedni szablon.
 6. W polu Opening Content skomponuj treść.Unsubscribe Page - kreator
 7. Kliknij Save aby zapisać zmiany.