PARDOT: CAMPAIGNS

W Pardot, wiele działań marketingowych może być prowadzone w ramach Kampanii. Pardot Campaigns służą głównie raportowaniu postępu i skuteczności procesów marketingowych. W najprostszym ujęciu pozwalają monitorować pierwsze punkty styku prospekta z Twoimi materiałami marketingowymi. Kampanie (Campaigns) Istotnie różnią się od List (Lists).

ABY UTWORZYĆ NOWĄ KAMPANIĘ:

  1. Nawiguj do Marketing > Automation > Campaigns.
  2. Kliknij + Add Campaign.
  3. W polu Name wprowadź nazwę dla Campaign
  4. Aby śledzić ROI wprowadź koszt kampanii.
  5. (opcjonalnie) Dodaj Tagi.
  6. Kliknij Create Campaign, aby zapisać zmiany.

Campaigns w Pardot posiadają unikalny Tracking Code, który możesz umieszczać na swoich stronach i dzięki niemu śledzić ruch.

ABY ZOBACZYĆ TRACKING CODE:

  1. Nawiguj do Marketing > Automation > Campaigns.
  2. Kliknij w nazwę wybranej Kampanii.
  3. Kliknij View Tracking Code.

RÓŻNICE POMIĘDZY PARDOT CAMPAIGNS A PARDOT LISTS:

Kampania zostaje przypisana prospektowi kiedy ten wejdzie na stronę śledzoną przez Pardot tracking Code. Kampanie zostają przypisane do prospekta raz na zawsze. Każdy z prospektów może być związany jedynie z jedną kampanią w Pardot. Listy to inaczej grupy prospektów, do których kierowane mogą być treści marketingowe. W odróżnieniu do kampanii, prospekt może zostać zapisany na nieograniczoną ilość list. Prospekci mogą zostać ręcznie wpisani na listę statyczną, a także trafić na listę dynamiczną, jeśli spełnią określone kryteria.

KIEDY WARTO KORZYSTAĆ Z KAMPANII, A KIEDY Z LIST?

Z Pardot Campaigns warto skorzystać kiedy na przykład startujemy z nową serią płatnych kampanii reklamowych i chcemy mieć możliwość sprawdzenia, skąd pochodzi konkretny prospekt. Aby móc lepiej kontrolować skuteczność kampanii reklamowych i zwrot z inwestycji (ROI) powinieneś skorzystać z Pardot Campaigns. W tym przypadku, każdy z nowych odwiedzających Twoją Stronę, zostanie automatycznie przypisany do kampanii związanej z linkiem, dzięki któremu znalazł się na twojej stronie.

Z Pardot Lists warto skorzystać w przypadku, gdy na przykład chcesz prowadzić regularną wysyłkę emaili z zaproszeniem na Webinary, które prowadzisz. W tym przypadku nie ma znaczenia skąd pochodzi dany prospekt. W opisanej sytuacji bardziej istotne jest to, aby takie zaproszenie otrzymał każdy z potencjalnie zainteresowanych prospektów. Aby to osiągnąć powinieneś zbudować nową Listę, na której znajdą się wszyscy prospekci zainteresowaniem tematem wydarzenia.